Faculty and Staff

Office

Ryan Murray
Principal
Sherri Peterson
Facilitator
Holly Frasche'
Secretary
Stacey Johnson
Secretary
Steffani Waggoner
Secretary/Reading/Take Home Librarian
Taylor Michelson
Psychologist
Teresa Winkler
Counselor
Thresa Nelson
Instructional Coach
Heather Nelson
Digital Coach
Graciela Zafra
School Nurse
Officer Leifson
NOVA Officer

ESSER

Susan Phelps
ESSER Teacher

Kindergarten

Kimberly Mellor
Kindergarten Teacher
Emily Gunderson
Kindergarten Teacher

1st Grade

Kristin Jenkins
1st Grade Teacher
Shawnee Runolfson
1st Grade Teacher
Madison Weeter
1st Grade Teacher

2nd Grade

Laura Dyches
2nd Grade Teacher
Lesa Taylor
2nd Grade Teacher

3rd Grade

EmmaLee Stewart
3rd Grade Teacher
Heidi Dimmick
3rd Grade Teacher
Tiffany Taylor
3rd Grade Teacher

4th Grade

Ryan Rigby
4th Grade Teacher
Jonathon Grosdidier
4th Grade Teacher
Megan McMahon
4th Grade Teacher

5th Grade

Alyssa Mattingley
5th Grade Teacher
Ariane Brown
5th Grade Teacher
Gabrielle Quinton
5th Grade Teacher

Special Service Teachers

Emily Monroe
Special Education Teacher
Katie Drollinger
AM Resource/PE Specialist
Taylor Jordan
Speech/Language Teacher
Mari Bladh
Speech
Amber Burr
Speech/Language Teacher
Elizabeth Young
Speech/Language Teacher
Gabriel Hoffman
Accommodated Core Classroom Teacher
Melinda Pincock
Accommodated Core Classroom Teacher
ACC Tech
ACC Technician
ACC Tech
ACC Technician
ACC Technician
ACC Technician
Nicole Eason
ACC Technician
Rose Swain
ACC Technician
Shalee Burningham
ACC Technician

Specialists

Art Specialist
Art Specialist
Bobbie Dewsnup
Skill Building Specialist
Donna Huffman
PE Specialist
Erin Maughan
Computer Specialist
Sandra Walton
Reading Specialist
Katie Burnham
Reading Specialist
Laura Theodosis
Reading Specialist
Tara Jackson
Reading Specialist
Sonia Fernandez
ESL Specialist

Custodial Staff

Monty Billie
Head Custodian
Alex Schirmer
Head Adult Sweeper
Travis Johnson
Adult Sweeper
Ryan Davis
Student Sweeper
Savannah Willis
Student Sweeper
Student Sweeper
Student Sweeper

Lunch Staff

Kim Seamons
Lunch Clerk
JaLee Cheatham
Lunch Worker
Terisa Hedger
Lunch Worker

District Specialists

Christine Blazzard
Keyboarding Instructor
Danny Lundell
School Social Worker
Jason Shelley
District Specialist
Jill Strong
District Specialist
Lorin Binks
District Specialist
Pam Norton
District Specialist
Rory Hansen
District Math Specialist
Gains Specialist
GAINS Specialist
Heidi Whittaker
Utah Parent Center Parent Mentor